ÖSYM Ödeme

ÖSYM Ödeme

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan sınavlar için geri sayım başladı. Bildiğiniz gibi pek çok üniversite adayı geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girdi. Adayların her biri sınava giriş hakkı kazanmak için lise mezunu olmalıydı ve talep edilen ücretleri belirli bankalara yatırmaları gerekiyordu. Bu koşulları yerine getiren ve ÖSYM ödeme yapan kişiler sınava 12 Mart günü girdi ve artık sonuçları bekliyor. Peki sınav olarak sadece YGS mi bulunuyor? Önümüzde lise mezunu ve üniversite mezunu olan adayları bekleyen bir de Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bulunuyor. Bunun için de kesin olarak ödeme işlemlerinin yapılması gerekiyor. Peki ödemelerinizi nasıl ve nerelere yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte aradığınız yanıtların tamamı…

ÖSYM Ödemelerini Geciktirmeyin

Sınavlara girecek adaylar kesinlikle gereken ön koşulları yerine getirmelidir. Bildiğiniz gibi birçok lise mezunu ve üniversite mezunu adaylar belirli sınavlara girerek kendilerinin daha iyi işlerde çalışmalarına vesile olmaktadırlar. Tabii bazıları ise daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir üniversite için bu sınavlara girmek zorundadırlar. Peki sınava girmeden önce yapılması gerekenleri biliyor musunuz? Öncelikli olarak gerekli olan tüm belgeleri tamamlamalı ve sınav için istenenlere sahip olmalısınız. Daha sonraki adım olarak ÖSYM ödeme işlemlerini yapmalısınız. Ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra artık sınav için hazırsınız demektir. Sadece çalışmak ve sınava girmek kaldı. Peki ödemeler nereye ve nasıl yapılır, biliyor musunuz? Önümüzdeki KPSS için ödemelerinizi yapabileceğiniz adresleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KPSS Ödemelerinde Son Gün

Kamu Personeli Seçme Sınavı için ödenmesi gereken ücretlerin son günü. Son güne bırakılan ödeme işlemleriniz bulunuyorsa, kesinlikle vakit kaybı yaşamadan ödemelerinizi yapmalısınız. Bunun için bazı bankaları ya da ÖSYM’nin web sitesini kullanabilirsiniz. Öncelikli olarak çok daha kolay yollardan ÖSYM ödeme yapmak isterseniz, internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İşte internet bankacılığını, ATM’lerini ve banka şubelerini kullanabileceğiniz tüm bankalar…

 1. Akbank ATM’leri, Akbank şubeleri ve Akbank internet bankacılığı
 2. Finansbank ATM’leri, Finansbank şubeleri ve Finansbank internet bankacılığı
 3. Ziraat Bankası mobil ve internet şubesi
 4. Halkbank ATM’leri, Halkbank şubeleri ve Halkbank internet bankacılığı
 5. Ekonomi Bankası şubeleri ve Ekonomi Bankası internet bankacılığı,
 6. Katılım Bankası ATM’leri, Katılım Bankası şubeleri ve Katılım Bankası internet bankacılığı

ÖSYM’nin web sitesinden kartlı ödeme sistemi ile ödemelerinizi tam anlamıyla gerçekleştirebilirsiniz. Peki KPSS sınav ücretleri ne kadar biliyor musunuz?

KPSS Sınav Ücreti Ne Kadar?

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan KPSS, adaylar için çok büyük bir umut vaat ediyor. Sınava girecek olan adaylar öncelikli olarak ÖSYM üzerinden başvuru yapmalıdır. Bununla birlikte belirlenen ücretleri tam zamanında yatırmalıdırlar. Aksi gerçekleştiği takdirde sınav giriş hakkını kaybederler. Peki KPSS sınav ücreti ne kadar, merak ediyor musunuz? O zaman oturum başına belirlenen ücretin 40 TL olduğunu söylemeliyiz. 40 TL gibi bir ücreti katılacağınız sınav oturumu başına ödemelisiniz. İki oturumdan oluşan bir sınava giriyorsanız 80, üç oturumdan oluşan bir sınava tabii tutuluyorsanız 120 TL yatırmanız gerekecektir. Bu ücretleri tam zamanında yatırmanız hayati bir öneme sahip olacaktır. Zaman aşımına uğrayan ve unutulan sınav ücretleri, bir dahaki KPSS döneminde sınava gireceğiniz anlamına gelir. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Peki diğer sınavlar için ÖSYM ödeme işlemlerini nasıl takip edebilirsiniz ve nerelerden ödeme gerçekleştirebilirsiniz?

Kredi Kartı İle Sınav Ücreti Yatırma

Bildiğiniz gibi tüm sınavları organize eden ÖSYM, yine ödemeleri de olağanca mükemmel bir düzende toplamaktadır. Adayların sınav ücretlerini tam anlamıyla yatırabilmeleri için onlara elinden geldiği kadar yardımcı olmaktadır. Bunun en iyi örneği olarak kredi kartı ile ödeme imkanı tanımasını gösterebiliriz. Bildiğiniz gibi ÖSYM tarafından kontrol edilen osym.gov.tr adresi, tüm sınav işlemleriniz ile ilgili birçok şeyde size yardımcı oluyordu. Şimdi ise ödemelerinizi yapabileceğiniz bir nokta haline geliyor. Eğer ki kredi kartı ile ÖSYM ödeme yapmak istiyorsanız, öncelikli olarak buraya girmelisiniz. Buradan aday oturumunuzu açmalı ve ödemesini yapmak istediğiniz sınavı belirtmelisiniz. Daha sonra karşınıza çıkan bölümden kart bilgilerinizi girerek devam butonlarına basmalısınız. Son derece basit şekilde ve kısa zamanda ödemelerinizi yapacak, hiçbir zaman sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayrıca sadece kredi kartı ile değil, aynı zamanda banka kartı ile de ödeme yapabilirsiniz. Bunun için yine aynı sisteme giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Bundan Sonra Ödemelerinizi Zamanında Yapacaksınız

Sizin için belki de çok büyük bir önem taşıyan bu sınavlar, daha önceden saptanmış ücretler alındıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Sınavların ödemeleri, başvuru tarihlerinden hemen sonra başlamakta ve aynı zamanda sona ermektedir. Bu nedenle zamanlamayı iyi yapmak son derece önemlidir. Unuttuğunuz, işinizden veya okulunuzdan dolayı aklınızdan çıkan, kredi kartı ile ödeme yapılamayacağını düşündüğünüz için, banka şubesi bulamama nedeniyle gibi daha farklı problemler yüzünden artık ÖSYM ödeme işlemlerini aksatmayacaksınız. Yapmanız gerekenler oldukça basittir. Öncelikli olarak bizim web sitemize girecek ve buradan sınavlarınızla ilgili tüm merak ettiklerinize rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ödeme yapılabilecek yerlerin, hangi sınavın ne kadar ücret istediği ne zamana kadar yatırılması gerektiği gibi daha birçok bilgiyi burada bulacaksınız. Böylece en kolay şekilde ödemelerinizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Peki KPSS haricinde merak ettiğiniz farklı sınavların ödemeleri mi bulunuyor? Eğer ki LYS ödemeleri ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, yine yazımızın devamını okuyarak merakınızı giderebilirsiniz.

LYS Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

Üniversite adaylarının ilk maratonu geçtiğimiz günlerde yapıldı. 12 Mart 2017 yılında YGS’ye giren adaylar, bu sınavdan barajı geçebilirlerse, ikinci maratona hazırlanacaklar. Bu da Haziran ayında yapılacak olan LYS olacaktır. Lisans Yerleştirme Sınavı için başvurular henüz başlamadı. Bununla birlikte başvurular başlamadığı için ücretler de yatırılamıyor. Erkenden sınav ücretlerini yatırma gibi bir şansınız da bulunmuyor. Öncelikli olarak LYS başvuru tarihleri arasında ödemelerinizi yapmanız gerekiyor. Her bir oturum için 35 TL ödemeniz gerekiyor. Kesinlikle girilecek sınav başına göre ÖSYM ödeme olarak 35 TL yatırmalısınız. Bu ücreti gireceğiniz sınav sayısına göre çarpabilir ve ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz. Peki LYS ödemeleri nerelere yapılabilir ve nasıl ödenebilir, biliyor musunuz? Bu sorunun cevabı da yazımızın son bölümünde yer almaktadır.

LYS Ödemeleri Nereye Yapılır?

Lisans Yerleştirme Sınavı ödemelerini yapmak istiyorsanız, öncelikli olarak bazı bankaları kullanabilirsiniz. Bununla birlikte PTT üzerinden de ödemelerinizi yapabilirsiniz. Sizi yormayacak ve rahatlıkla ödeme yapmanızı sağlayacak bu yöntemler sayesinde hiçbir sorun da yaşamazsınız. Belirlenen ÖSYM ödeme noktalarını merak ediyorsanız, yazımızın hemen devamına bakabilirsiniz. Burada bazı bankaları da göreceksiniz.

 • Ziraat Bankası ATM, internet bankacılığı ve şubeler
 • Halkbank ATM, şubeler ve internet bankacılığı
 • Akbank şubeler, ATM ve internet bankacılığı
 • Kuveyt Türk şubelet ve internet bankacılığı
 • Türk Ekonomi Bankası şubeler ve internet bankacılığı
 • PTT şubelerinden de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KPSS, YGS, LYS gibi daha birçok farklı sınav için ödemelerinizi yapmanız adına burayı takip edebilirsiniz. İstediğiniz sınav ile ilgili gerekli olan tüm bilgileri buradan bulabilirsiniz. Kesinlikle işinize yarayacak birçok bilgi burada yer alacaktır. Aynı zamanda ÖSYM ödeme işlemleri, başvuru tarihleri, ödeme yöntemleri, sınav ücretleri gibi daha birçok farklı konu sizin için burada olacaktır.

Vergi borcu ödeme işleminde sizlerde ayrıntıları öğrenebilir ve dilerseniz de MTV ödeme konusunda ilgili yazılardan ayrıntılara sahip olabilirsiniz.