Yurtdışı Vergi İadesi

Yurtdışı Vergi İadesi

286
0
PAYLAŞ

Genellikle yurtdışına sık sık seyahat edenlerin çok iyi bildiği ve anlatmaya çalıştığı vergi iadesi hakkında sizler için detaylı bilgi vereceğiz. Tax Free denilen bu durum gitmiş olduğunuz ülkede yaptığınız alışverişler için vergi iadesi almanızdır. Aslına bakıldığında oldukça mantıklı ve güzel bir durum olan bu vergi iadesi sizlere bir takım indirim gibi bir durum sağlamış olmaktadır. Peki, Tax Free denilen bu olay nasıl gerçekleşir? Gelin hep birlikte detayları inceleyelim.

Tax Free Nasıl Alınır?

İş ya da gezmek için gittiğiniz yabancı ülkelerde yapmış olduğunuz alışveriş için o ülkeye Katma Değer Vergisi ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Alışveriş yaptığınız mağazaya belirtmeniz durumunda sizler için ödeme anında ekstra bir form hazırlıyorlar. Bu formları seyahat süreniz boyunca biriktirip ülkenize dönerken havaalanında belirli gümrük noktalarına götürerek vergi iadenizi alabiliyorsunuz. Tabiki kapsamadığı alışveriş durumlar arasında yiyecek, içecek, ulaşım ve konaklama harcamaları yer alıyor. Bunun dışında almış olduğunu elektronik eşyalar, giyim ve aksesuar gibi birçok alanda Tax Free kullanılabiliyor. Vergi oranları alınan ürünlere göre değişim gösterdiğinden aldığınız ürün ile beraber verilecek iade miktarı formda belirtiliyor. Dikkat edilmesi önemli konulardan birisi de eğer elektronik bir eşya satın aldıysanız faturanın bir kopyasını fotokopi çektirip kendinizde bırakmanızdır. Çünkü işlem sırasında faturanın aslını sizden alıyorlar. Böylece ülkenizde ürününüzün garanti belgesi olarak faturanın kopyasını kullanarak işlem yapabiliyorsunuz.

Vergi İadesi İçin Önemli Detaylar

Güzel bir yurtdışı gezisinin ardından sıra ülkenize dönmeye geldiyse Tax Free formlarınızı kullanarak vergi iadesini havaalanından almayı unutmamalısınız. Bunun için yapılması gereken bazı prosedürler vardır. Öncesinde öğrenmeniz hem zaman açısından hem de sorun yaşamamanız açısından kolaylık sağlayacaktır. İlk olarak aldığınız ürünleri hangi şekilde götüreceğinizi belirlemeniz gerekir. El bagajı ya da bavul olarak ayrı koyduğunuzda işlem biçimi farklılık gösterebiliyor. Bagaja göndereceğiniz bavulda olanlar ürünleriniz için Check-in yaptırmadan önce gümrük kontrol ofisine uğramanız ve burada görev yapan polisler tarafından incelenmesi gerekiyor. Burada biriktirmiş olduğunuz Tax Free forumlarınız onaylandığında memurlar tarafından farklı bir Check-in noktasına götürülüyorsunuz. . Aldığınız bütün ürünler faturadakiler ile karşılaştırıldıktan sonra Check-in işlemlerinizi halledip onaylı belgeniz ile tax free ofisine gittiğinizde size iadeniz ister nakit ister kredi kartı üzerinden aktarılıyor. El bagajında taşımayı düşündüğünüz takdirde ise öncesinde Check-in işlemini halledip sonra gümrük ofisine gitmeniz gerekiyor. Diğer işlemler yine aynı şekilde devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK