Senetle Araç Alma Şartları

Senetle Araç Alma Şartları

233
0
PAYLAŞ

Araç almak isteyenler için banka kredisi dışında diğer bir yöntem de senet ile araç almaktır. Peşin paranız yoksa ve taksitli bir şekilde araba sahibi olmak istiyorsanız eğer bu yöntemi kendinize uygun olarak görebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken detaylar ve bu olayın bir takım riskleri mevcuttur. Bankalar bilindiği üzere kredi konusunda oldukça titiz davranarak herkese kredi vermemektedir. Durum böyle olunca araba sahibi olmak isteyen insanlar da en kolay yolu son dönemlerde türeyen senetli satışta bulmaktadır.

Güvenilir Alışveriş Yaptığınıza Emin Olun

Öncelikli olarak ilk yapılması gereken bu işlem için gittiğiniz galerinin tanıdığınız ya da güvendiğiniz bir yer olmasına dikkat etmeniz olmalıdır. Bunun sonrasında galeri ile anlaşarak senetleri tek bir adet şekilde değil de ayrı ayrı aylara bölerek talep etmelisiniz. Aksi takdirde borcunuzun bitimine az kalsa dahi herhangi bir aksama da tek senet üzerinden işlem görebilirsiniz. Ayrıca alacağınız araç ikinci el ise eğer kesinlikle bir bilen ve arabalardan anlayan bir kişi ile beraber gitmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde expertiz adı altında bu işlemi yapanlar vardır fakat öncesinde bilen birinin tavsiyesine uymak sizi masraftan kurtaracaktır. Emin olduktan sonra alım işlemi öncesi expertize götürmeniz sizin karınıza olacaktır. Unutulmaması gereken en önemli detay ise bu işlemin karşılıklı güven çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğidir. Mağduriyet yaşamamak için senetleri düzenli ödeyeceğinizden emin olmadan bu işe kalkışmamalısınız.

Vergi borcu ödeme ayrıntılarına hemen ulaşın.

Peşinat Ödeme Konusunda Tavsiyeler

Senetli araç alımı işleminde vereceğiniz peşinat bankalardan farklıdır. Bankalar alacakları peşinatı kendileri belirler. Fakat senet durumunda peşinat konusunda satıcı ve siz uygun bir karara ulaşabilirsiniz. Bu nedenle pazarlık yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bazı durumlarda herhangi bir peşinat vermeden de alım işlemi yapabilmek mümkün oluyor. Bu tamamen satıcı ya da galerinin kurallarına bağlı olarak gerçekleşiyor. Eğer gittiğiniz yer tanıdık ise oldukça yardımcı olabiliyorlar. Fakat bankaya oranla senet ile araba almada daha fazla faiz ödemeniz söz konusu olmaktadır. Genel mantık tefeci sistemi olduğundan aldığınız otomobil size daha yüksek bir fiyattan gelmektedir. Senedi imzaladıktan sonra gerekli noter işlemlerini yerine getirerek aracın sahibi olabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir husus ta aracınızın üzerinde rehin olacağıdır. Borcunuz bitene kadar aracınızı satamazsınız. Herhangi bir olumsuz durum olduğunda da kalan borcunuzu ödemek zorundasınız.

BİR CEVAP BIRAK