Noter Vekâlet Ücretleri 2017

Noter Vekâlet Ücretleri 2017

420
0
PAYLAŞ

Bilindiği üzere vekâlet, bir kişinin kendi isteğiyle bir başkasına herhangi bir amaç doğrultusunda resmi kurumlarda geçerli olabilecek yetkiyi vermesidir. Bu işlem ülkemizde hizmet veren Noterlikler de gerçekleştirilmektedir. Vekâlet sisteminde farklı kategoriler yer almaktadır. Yapılacak işlemlere göre yetkilendirme ve ücretlendirme değişim göstermektedir. Vekil kendisine verilen görevi yerine getirmek ile sorumludur. Yapılan belgeye göre geçerlilik süresi belirlenmektedir. Yazılı olarak bilgilendirilen vekalet verme işlemi için düzenlenen belge vekaletname olarak adlandırılmaktadır. Bu alandaki merak edilen bütün detaylara ve farklı kalemlerdeki ücretlendirmelere yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hangi Şartlarda Vekalet Verilir?

Öncelikle bu işlem için vekalet verilen kişinin akli dengesinin yerinde olması ilk aranan şartlar arasındadır. Akli dengesi yerinde olmadığı anlaşılan, şüphe duyulan ya da belirlenen kişilere bu yetki verilemez. Aynı zamanda vekil sayılabilecek kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şartların takibinde işlem Noterlik birimlerinde noter huzurunda verilmektedir. Yapılan sözleşmenin yasal ve hukuki olarak geçerli sayılması için yazılı ve noter tarafından onaylı olması şartı bulunur. Bu sözleşmenin neleri kapsadığı vekil tarafından açıkça belirtilmek zorundadır. Süre konusunda herhangi bir kısıtlama ya da belirtme olmaması durumunda yapılan sözleşmenin bir süresi olmaz. Taraflardan birinin vazgeçmesi ya da vekalet verenin ölmesi sonucunda sözleşme iptal olmaktadır. Vekaletin belirli bir şarta bağlı olarak verildiği durumlar da söz konusudur. Vekil bu şartlara bağlı kalmak zorundadır. Bu durumlar haricinde araç, gayrimenkul alım satımı, veraset ve intikal işlemleri, tapu işlemleri ya da boşanma davaları ile ilgili konularda bu yetkilendirme yapılabilir.

2017 Yılı İçin Belirlenen Ücretler

İçinde bulunduğumu yıl için belirlenen vekaletname ücretleri ülkemizde hizmet veren bütün Noterliklerde geçerlidir. İşlem cinsine göre değişen rakamlar yılbaşında açıklandığı şekilde bütün bir yıl boyunca herhangi bir değişiklik olmaması durumunda açıklanan şekilde devam eder. Araç satışı için bu sözleşmeyi yapanların ödeyeceği ücret 82,58 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra diploma işlemlerinin noterliklerden yapılması üzerine bu alandaki verilen vekaletnamelerden 61,43 TL ücret tahsil edilmektedir. Ülkemizde hukuki alanda görev yapan Avukatlara davalar için verilen vekaletlerde kişiler 87,71 lira ödemek zorundadır. Gayrimenkul alım satımı için yapılacak olan yetkilendirme işlemleri için 122.07 TL, Evlilik vekaleti için ise 70-80 lira arası bir tarife uygulanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK