Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018 Zammı

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018 Zammı

253
0
PAYLAŞ

Bu yılın son demlerinde önümüzdeki sene için MTV zammındaki artış geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Gelir getirici çalışmalar kapsamında yapılan bu zam dolayısıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi oranları bir hayli yükselmiş oldu. 2018 yılına girdiğimizden itibaren bu vergi alanında sistem değişikliğine gidileceği belirlendi. Eski sitem de yalnızca motor silindir hacmi baz alınarak belirlenen oranlardaki tarife değişikliği, binek otomobillerin değerlerinin de dikkate alınacağı yeni bir sistemi beraberinde getirecek. Araçların değerleri de vergi miktarını belirleyen unsurlar arasında yer alacak. Değerin artması vergi miktarında yaklaşık yüzde 10-20 gibi bir artışa neden olacak.

2018 Yılı İçin Planlanan MTV Vergileri

Eski sistemde motor hacmi 1300 cc ve altında olan araçlardan 646 TL alınırken yeni sistem sonrası bu fiyatın 904 liraya çıkacağı düşünülüyor. Beraberinde 1300-1600 cc arası araçlardan bu yıl alınan 1035 TL vergi de 1449 TL bazında olacak gibi duruyor. 1601-1800 cc arası motor silindir hacmine sahip binek araçlardan 2017 yılı için belirlenmiş 1827 lira 2018 yılında gelen zam sonrası 2558 liraya çıkarken, 1801-2000 cc arası yıllık toplam 2878 TL olarak ödenen MTV tutarı 4029 TL olarak değişebilir. Yeni zam oranın yürürlüğe geçmesine henüz zaman varken bu miktarlar tamamen geçen yıla göre hesaplanan varsayım değerleridir. Birçok kişi vergi zammı açıklaması sonrasında oldukça büyük tepkiler verirken hazinedeki açığın vatandaşın ödediği vergilerden kapatılacağını düşünenlerin sayısı da oldukça yükseldi. Yapılan projeler ve seçim öncesi indirimler sonrası devletin bütçesinde meydana gelen açık binek araçlardan alınacak olan vergiler ile kapatılacağı yönünde birçok sitede haber yayınlandı. Vatandaşın tepkisi özellikle ihtiyaç olarak kullanılan otomobillere geleceği söylenen %40 oranındaki yüksek zammı duyduktan sonra fazlasıyla ağır oldu.

Anayasaya Göre Vergi Yükü Maddesi

Ülkemizin anayasasında yer alan 73. Madde gereğince “vergi yükünün adaletli dağıtılması” kuralı bu zam ile geçerliliğini yitirmiş gibi görünüyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ağır zamların sonrasında adaletli bir biçimde dağılım yapılmadığı düşüncesi sonrası bu madde ilk akıllara gelen kural olarak görülüyor. Buna ek olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu incelendiğinde 10. Madde ilk fıkrada her yılbaşında yeniden değerlendirme oranında artışın yapılması gerektiği yer alıyor. Yapılan hesaba göre en fazla gelecek zammın kanunlara göre %15’i geçmemesi gerekirken Meclise önerilecek bu zam talebinin kabul edilip edilmeyeceği en çok merak edilen durumlardan birisi oldu.

BİR CEVAP BIRAK