Kredi Kartı Yıllık Ücreti Nedir?

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Nedir?

218
0
PAYLAŞ

Bankaların sunmuş olduğu kredi kartı yıllık ücretler hakkında bilinmeyen detayları sizler için araştırdık. Neredeyse herkesin cüzdanında en az bir adet kredi kartı bulunmaktadır. Sonradan ödeme sistemi ile çalışan ve ödemelerde para yerine kullanılan kredi kartları taksit imkanı da sunmaktadır. Bankaların çeşitli fırsatlar sunduğu birden fazla kart seçeneği mevcuttur. Kullanıcılar yıllık ücret adı altında belirli miktarlarda aidat ödeme durumu ile karşı karşıya kaldıklarında bunun sebebini oldukça merak ederler. Bazı kişiler bunun yasal olmadığını düşünerek itirazda bulunsa da düzenlenen yasalarda kredi kartı ücretlerinin yasal olduğu bildirilmektedir. Fakat bazı önemli huşuların bilinmesi ve bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Kredi Kartı Aidatı Hakkında Detaylar

Yasalar gereğince, bankalar ve kart çıkartan kuruluşlar yıllık ücret ve benzeri tarzdaki ücret almadıkları bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. Bu nedenle seçim yaparken siz de bu kanunu göz önünde bulundurabilir ve buna göre şartlarını kabul ederek yıllık ücreti olmayan bir kart seçebilirsiniz. Kredi kartı olmayan banka kartları ve sanal kredi kartlarından herhangi bir yıllık aidat alınmamaktadır. Aidat ile hesap işletim ücreti karıştırılmaması gereken bir konu olduğundan hesap kartından alınan bu işletim ücreti yıllık ücretinden farklı bir konudur. Kredi kartı başvurusu yapıp kullanmamak herkesin en az bir kez yaptığı bir durumdur. Bu gibi olaylarda kullanılmayan kartlar üzerinden yıllık ücret alınmaması gerekir. Kesinti yapılmaksızın kullanım durumunda olan bir kart 180 gün boyunca hiç kullanılmaz ise yıllık ücret alınma hakkı ortadan kalkar. Hareketsiz kart olarak nitelendirilen bu durumda bankalar aidat talep edemezler.

Ek Kartlar İle İlgili Yıllık Ücret Kanunu

Kredi kartına bağlı ek kart çıkartılmış ise bu kartlar için de yıllık ücret ödenmesi gerekir. Ancak var olan kanun gereğince mevcut kredi kartı yıllık ücreti yani asıl kart için Ödenilen aidat tutarının yarısından fazlası ek kart için talep edilememektedir. Bankanız hangi kuruluş olursa olsun bu yasaya uymak zorundadır. Örneğin 90 TL yıllık ücret ödüyor iseniz, ek kartınız için en fazla çıkabilecek aidat miktarı 45 TL’dir. Kartınızın kaybedilmesi ya da çalınması gibi durumlarda yeni bir kart talep edersiniz yıl boyunca 2 adete kadar ücret alınmaması gerekmektedir. Ayrıca bankaların kendi içlerinde oluşturduğu kampanyalar dahilinde belirli otomatik ödeme talimatları ya da taaddüt sözleşmeleri kapsamında yıllık ücret almama gibi seçenekler de oluşturmaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK