Katılım Bankası Avantajları

Katılım Bankası Avantajları

203
0
PAYLAŞ

Ülkemizde ve dünyada yer alan bu sistem sayesinde özellikle İslam dinine mensup kişiler maddi ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Katılım bankaları faizsiz işlem prensibi ile var olan ve belirli kar zarar fonu sayesinde bankacılık hizmeti sağlayan kuruluşlardır. Kredi desteğini nakit para yerine ihtiyaç sahibi insanların almak istediği mal ya da benzeri şeyleri alıp onlara satış işlemi gerçekleştirerek ya da belirli iş ortaklığı yaparak sağlaması faizi devreye sokmadan ticari amaçlı alışverişe olanak sağlamaktadır. Bu nedenle inanç ve din kapsamında da herhangi bir problem oluşmamaktadır. Aynı zamanda kredi kartı ve yatırım konusunda da mevcut bankalara benzer ayrıcalıklar sunmaktadır.

Kredi Kartı Ve Yatırım Avantajları

Bilindiği üzere bu sistemin ilk amacı faizsiz işlemlerdir. Bu nedenle kredi kartı kullanımında da asgari tutar ya da faiz uygulaması ile vade uzatma gibi işlemler yer almaz. Aylık harcamalar ödeme gününde müşterilerden tahsil edilmektedir. Yatırım konusuna değinildiğinde ise toplu paranızın olması durumunda ya da yapılan harcamalar sayesinde biriken puanlar ile altın hesabı açabilir ve altın üzerinden yatırım yaparak caiz olan değişen fiyata bağlı kar elde edebilirsiniz. Bu her zaman için kar elde etme amacıyla olmamakla birlikte enflasyona göre zarar uğrama riskinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kredi Desteği Hakkında Detaylar

Katılım bankaları nakit kredi vermezler. Alacağınız ev ya da araba ne kadar ise bankaya başvuru yaparsınız. Onlar sizin adınıza bu malı alırlar. Size ödeme planı çıkartarak kar zarar fonundan kiralama ücreti ile satış yapar. Buradaki mantık size malın alımında ödenen paranın tercih ettiğiniz zaman diliminde kiraya verilmesidir. Sıfır araç alımında %18 KDV oranı da etkili olmaktadır. Ayrıca sıfır araçlarda aracın kasko değeri 50.000 TL’ye kadar olan kısmından %70i bu miktarı aşan kısmından ise %50 oranında finanse edilmektedir. Eğer tercihiniz 2. El araçlarda ise %1 KDV uygulanır. Ev için de expertizin finanse edeceği oran alınacak evin değer aralığına bağlı olarak %70-80 civarındadır. Geriye kalan kısım müşteriden peşin olarak tahsil edilmektedir. En fazla verilen vade zamanı 120 aydır. Katılım bankası olarak hizmet veren bankaların satış için istedikleri belgeleri şubelerden öğrenmeniz ve daha detaylı bilgi almanız mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK