Gümrük Vergisi Sınırı Düşürüldü

Gümrük Vergisi Sınırı Düşürüldü

229
0
PAYLAŞ

İnternet alışverişlerini yurtdışından yapanlar için belirlenen Gümrük Vergisi limiti bir hayli düşürüldü. Geçtiğimiz yıla kadar 150 Euro sınırı varken birden 2016 yılında bu sınır yarı yarıya yani 75 Euro’ya indirilmişti. Bu olay sonrası yurtdışından sık sık alışveriş yapan kişiler bir hayli sıkıntı yaşadılar. Şimdilerde ise 2017 yılı için belirlenen bu limit 30 Euro’ya düştü. Oldukça az bir tutara indirilen yurtdışı alışveriş limiti bu miktar üzerindeki ürünler için değerli eşya kategorisine girerek teslimat sırasında devlete ödenmek üzere sizden ekstra vergi bedeli istenecek. Bu konu karşısında oldukça tepki gösterilmesine karşın yasalara uymak zorunda olduğumuzu ve vergi konusunda yapacak bir şey olmadığını bir kez anımsamış olduk. Hızlı kargo kapsamında düzenlenen bu yasaya ek olarak bir de değeri ne olursa olsun bazı ürünlerin ithaline izin verilmeyeceği de bildirildi. Bu ürünler cep telefonu, alkollü içecekler, takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünleri olarak belirlendi.

Hızlı Kargo Limitine Büyük Tepki

Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü tarafından açıklanan bu mevzuat değişikliği sosyal medya üzerinden tepki topladı. Özellikle yurtdışından ürün alan kişiler yapılan limit çekimini çok fazla buldu. Belirlenen tutarın 30 Euro olması bizim ülkemizin parasına çevrildiğinde yaklaşık 120 TL civarı yapmaktadır. Bunun üzerinde yapılan alışverişlerde ise teslimat sırasında ekstra vergi ödenmesini kimse doğru bulmamaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde vergi oranları her anlamda yüksektir. Durum böyle olunca insanlar aynı ürünleri yurtdışından sipariş vererek daha ucuz bir şekilde alabiliyor. Ancak bu sisteme karşılık düzenlenen mevzuat sonrası yurtdışı alışveriş piyasasında durgunluk olacak gibi görünüyor. Katma Değer Vergisi ödemek istemeyen vatandaşlar yurtdışından sipariş verirse bu kez ne yazık ki Gümrük Vergisi ile karşılaşacak.

Avrupa Birliği Sınırı İle Kıyaslama

Avrupa Birliği yabancı ülke alışveriş limitini 22.5 Euro olarak belirlemiş ve bizim mevzuat değişikliği üzerinden karşılaştırma yapanlar var. Sizce bunda bir mantık olabilir mi ? Kesinlikle hayır. Kıyasladığımız toplulukta yer alan ülkelerden biz alışveriş yapıyoruz zaten onlar bizden değil. Adamların kendi malları kendi üretimleri o kadar yeterli ki sınır 1 Euro olsa dahi çok insanı etkilemeyecektir. Fakat bizim ülke dünya çapında vergi konusunda bir hayli ön sıralarda yer alıyor. Ayrıca kabul edilmediğimiz Avrupa Birliği standartları ile Türkiye yasalarının karşılaştırılması oldukça yanlıştır.

BİR CEVAP BIRAK