2018 Yılı Emekli Zamları

2018 Yılı Emekli Zamları

229
0
PAYLAŞ

Bu yılın son dönemine gelmemizle birlikte 2018 Ocak ayından itibaren uygulanacak olan zamlar teker teker belirlenmeye başlandı. Önceki günlerde çok fazla gündemde kalan Motorlu Taşıtlar Vergisi zammı sonrasında bu kez maaş zammı konusunda gelecek miktarlar insanların biraz olsun şu günlerde sevinmesine neden oluyor. Devlete ödenen vergilerin yükselmesi üzerine insanların vergi borcunu ödeme konusunda yeterli imkâna sahip olabilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle verilen maaşlara da ek yapılması gerekir. İstatistik şirketlerinin memur ve emeklilere yapılacak olan enflasyon zammına ilişkin verilerine göre önümüzdeki yıl ödenekler ne şekilde olacak makalemizin devamında sizlerde görebilir ve az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağ-Kur ve SSK Emeklileri 2018 Zammı

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırma ve veri analizi sonucunda bir istatistik şirketine göre 2018 yılında emeklilere 200 TL’ye kadar zam yapılabilme olasılığının bulunduğu haberleri tüm ülkede sevinç yaşanmasına neden olmuştu. Peki, bahsi geçen oranlar doğru mu ya da neye göre belirlendiği hakkındaki meraklar halen devam ediyor. Geçmiş yıllara nazaran yapılan bu belirleme sonrasında memur emeklilerine %4 oranında ilaveten fark olup olmayacağı bilinmeksizin bir zam söz konusu olabilir. Ocak ayının 3. Günü açıklanacak olan veriler ile emekliler kesin bilgiye sahip olabilecekler. Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayında yapılan belirlemede yıllık enflasyon tüketici fiyatlarındaki %10.68 olan değerin son altı ayda da bu aralıkta devam etmesi halinde maaşlara gelecek olan zammı az çok belirledi. Eğer düşünülen şekilde enflasyon artışı geçtiğimiz Ağustos ayı gibi olursa %4.52 civarında bir artış bekleniyor. Bu da demek oluyor ki oranların tahmin edildiği gibi uygulanması halinde emeklilere 200 liraya kadar zam gelmiş olacak.

Zam Sonrası Değişen Maaş Miktarları

Tahmini tutarlarda zam yapıldığında en düşük emekli aylığı %4.52 oranındaki zam sonrası 1087 lira olması bekleniyor. En yüksek emekli aylığını alan kişilerin ise 4609 lira civarında tutarı alacağı düşünülüyor. Ortalama tutar olarak bilinen aralık 2000-3000 arasında maaş alanlarda ise 2170 ve 3261 Türk Lirası bandında artış oluyor. Bu tutarlara sevinen emekliler daha düşük oranların gelmemesi üzerine oldukça umut bağlamış durumda yeni yılı beklemektedir. 2017 senesinde şuan en yüksek alınan emekli maaşı 4409 TL iken yeni zam sonucu 200 liralık zam uygulanması tahmin ediliyor.

Daha fazla kaynak: http://www.evergiborcuodeme.com/

BİR CEVAP BIRAK