2017 Ehliyet Harcı Ücretleri

2017 Ehliyet Harcı Ücretleri

320
0
PAYLAŞ

Sürücü belgesi sahibi olmak isteyen adaylar iki oturum şeklinde gerçekleşen sınavda başarılı olduktan sonra ehliyet alma hakkına sahip oluyor. Bu aşamaların ardından geriye bir tek ehliyet harcını ödemek kalıyor. Devlete yapılan bu ödemeler sonrasında sürücüler belgelerini almış oluyor. Harç ödemesi yapıldıktan sonra trafik şubesinden basılan ehliyetler için bir ücret daha ödeniyor. Sınavların açıklanmasının ardından herkes kendi ait olduğuna kurs yerinden imzalı belgeleri alarak trafik şube müdürlüğüne götürmeleri gerekir. Başvuru yapılmadan önce trafik şubesinden randevu alınmalıdır.

Sürücü Belgeleri İçin Belirlenen Tutarlar

Bilindiği üzere her farklı araç için değişik türlerde belgelerin alınması gerekir. Bu ehliyet türlerinin ücretlendirmeleri de farklıdır. En çok kullanılan otomobil ehliyeti olan B sınıfının harç ücreti 2017 yılı için 433,10 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra motor sürücülerinin sahip olması gereken ehliyet sınıflarının da ücretlendirmeleri 143,70 lira olarak alınmaktadır. Sınavları geçip ehliyet harcını yatırdıktan sonra kart bedeli olan 117 liranın da ödenmesi gerekir. Tüm bu ödemeler sonrasında artık adaylar ehliyet alabilmektedir. Bazı özel ihtiyaçlar için Uluslararası Sürücü Belgesi almak isteyenler ise 288,60 lira ödemek zorunda kalırlar. Ehliyet için polis vakfı ücreti olarak 22 lira bir bedel çıkartılmaktadır. Bu bedeli bütün sürücü belgesi almak isteyenler gerekli yerlere yatırmak durumundadır. Yenileme yapılması dahilinde ise 15 lira harç alınmaktadır.

Ehliyet Ücreti Ne Zaman Yatırılır?

Araç kullanmak için yasal zorunluluk olan ehliyet için ödemelerin ne zaman yapılacağı herkes tarafından merak edilen konular arasındadır. Bu nedenle sizler için gerekli olan bu bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. Bir sürücü kursuna kayıt yaptırıldıktan sonra sürücü kursu ile aranızdaki anlaşma gereğince ödemelerinizi yapmak ayrı bir konudur. Sınav zamanına kadar almış olduğunuz eğitim sırasında devlete ödenen ücretler sınav ücreti, harç ücreti, polis vakfı ücreti ve kart ücretidir. Bu saydığımız yasal ödemelerin zamanlamaları farklı farklıdır. Örneğin sınav ücretleri teorik ve uygulama sınavları öncesinde yapılırken, harç ücreti trafik şubesinden aldığınız başvuru tarihine kadar yatırılmalıdır. Ayrıca yeni sisteme geçiş yapanlar için de çıkartılan yenileme bedelinin alınacak olan randevu tarihine kadar ödenmesi gerekir. Tüm bu zamanlamalar iyi ayarlanmalıdır ve gereken süre zarfında bütün borçların kapatılması dahilinde ehliyet teslim edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK