Eğitim, Gençlik, Spor Ve Sağlık Hizmetleri Vergisi

Eğitim, Gençlik, Spor Ve Sağlık Hizmetleri Vergisi

239
0
PAYLAŞ

Her alanda vergi ödemesi yapılan ülkemizde bu vergilerin çeşitleri bir hayli fazladır. Değişik kanunlar ve işlemler içeren bu ödemeler her birey tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde tütün ürünleri ve her türlü alkollü, alkolsüz içeceklerden imalatçı ve ithalatçıların teslimi sırasındaki vergileri eğitim, gençlik, spor ve sağlık hizmetlerine tabii tutulmaktadır. Alkolsüz içecekler arasından su, soda, sade gazoz, meyveli gazoz ve meyve suları buna dahil değildir. Yani bu demek oluyor ki kanunda yer alan alkolsüz içecekler kolalı olanlar ve alkolsüz biraları kapsamaktadır. Bu kanunun mükellefleri bahsi geçen mamulleri imal ve ithal eden kişilerdir. Aynı kişiler Katma Değer Vergisi ödemekle de yükümlüdürler.

Fiyatlar Vergiler İle Artmaktadır

Normal şartlarda her sektörde üretim yapan insanlar fiyat belirlerken, üretilen ürünün hammadde masraflarını, işçilik giderlerini göz önünde tutarak belirli oranlarda kar ekleyerek fiyatlandırma yapılır. Ama alıcıya gelirken eklenen vergiler de bu fiyatlara eklendiği için ürünün fiyatı bir hayli artış gösterir. Kişiler genellikle bir hizmet ya da mal aldıklarında bunun ederi bu kadar değil diye düşünürler. Ödenilen tutar zaten malın imalatındaki masraflardan çok vergi eklemeleridir. Ne yazık ki ülkemizde sürekli vergi oranları değişim göstermektedir. Hammadde artışı da olduğu zamanlarda bir anda birçok alandaki ürünlere zam gelir. Tüketici ne kadar şikayet ediyorsa üretici de bu fiyat artışından memnun değildir. Bedel arttıkça insanlar daha az alma işlemi gerçekleştirmeye başlarlar. Bu da üreticileri ve ithalatçıları da etkiler.

Vergi Ödememek Söz Konusu Olamaz

Devletlerin kendi içlerinde vergi konuları ve vergi yaptırımları vardır. Bizim ülkemizde bu konular oldukça geniş bir alanı kapsar. Günümüzde atılan her adımda devlete pay ödeme ile yükümlü sayılırız. En çok ta bunu yolculuk sırasında yaparız. Ülkedeki yolları her kullanışta mutlaka bir ödeme yapmak zorunda kalırız. Bunun yanı sıra yiyecek ve içecekler de, giyim ve tekstil ürünlerinde, barınma gibi her türlü akla gelen yaşam sürdürmek için ana maddeler olarak sayılan alanlarda vergi ödememek söz konusu olamaz. Araç alıyorsanız MTV, alışveriş yaparken her anlamda KDV gibi sayısız değişik türde ve isimde devlete ödeme yapılmaktadır. Sürekli devir daim şeklinde gerçekleşen bu ödemeler bir kere ile de sınırlı kalmıyor. Her yıl dönem dönem ya da bazen her gün ödenen türleri mevcut. Banka ve sigorta işlemleri için de devlet bankalardan hizmet bedeli üzerinden pay alır, bankalar da bu tutarı müşteriye yansıtır. Yani kısacası devlet işletmelerden alıyormuş gibi görünse de yine bütün hepsi vatandaşlardan çıkar.

BİR CEVAP BIRAK