Şirket Açmadan Firma Kurmanın Yararları ve Zararları

Şirket Açmadan Firma Kurmanın Yararları ve Zararları

359
0
PAYLAŞ

Hizmet veya mal üretimi ile ilgilenen ekonomik birime verilen genel isim firmadır. İtalyanca kökenli bir kelimedir. Sözlükte tüzel kişiliği olmasın veya olsun ekonomik alanda yapılan etkinlik birimlerine verilen isim olarak geçmektedir. İnsanların bu konuyla ilgili pek çok farklı sorusu bulunabilmektedir. En başta şirket olmadan firma kurmanın yararları var mı ya da zararları nasıl olabilir gibi şeklinde sorulara sahip olabilmektedirler. Burada tam anlamıyla detaylı bir şekilde yararlarından ve zararlarından bahsedeceğiz. Kesinlikle aradıklarınızı bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Şirket Açmak İçin Gerekenler

Öncelikli olarak firmanıza ait bir şirket açmak istiyorsunuz ancak bunun nasıl olacağını bilmiyorsunuz, öyle değil mi? Öncelikli olarak bilmelisiniz ki farklı tip şirket çeşitleri bulunmaktadır. Bunların başında şahıs şirketini örnek gösterebiliriz. Gerektirdiği bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Tek kişi açabilmektedir. Düşük muhasebeci ücreti ve hızlı kurumlum gibi avantajlara sahiptir. Kademeli olarak vergi sistemine tabii tutulur ve defter tasdik ücretleri oldukça düşüktür. Bunun yanında bir de Limited şirketleri yer almaktadır. Minimum 10 bin Türk Lirası sermaye ile kurulmaktadır. En az 1 ortak ile kurulur. Farklı işlemlere tabiidir ve pek çok vergi türü bulunmaktadır. Son olarak Anonim şirketi kurulabilir. Çok daha büyük ve önemli hedeflerin gerçekleştirilmesi için kurulmaktadırlar. En az 50 bin Türk Lirası sermaye ile kurulmaktadırlar. Peki şimdi şirket açmadan firma kurmanın yararları ve zararları neler olabilir, tahmin edebiliyor musunuz?

Şirket Açmadan Firmanın Faydaları ve Zararları

Yukarıda sahip olabileceğiniz 3 farklı şirket türünden bahsettik. Şirket olduğunuzda pek çok farklı sorumluluk altına girdiğinizi söylemeliyiz. Öncelikle en basitinden başlamak gerekirse, şahıs şirketi açtığınızda son derece hızlı kurulumu ve masrafı az olmasına karşın ödediği ve sorumluluk altına girdiği bazı vergiler bulunmaktadır. Bunun yanında Limited şirketinde en az 1 ortağın bulunması gerekmektedir. Bu da toplumumuzda yaygın bir düşünce olarak anlaşmazlığa ve olumsuzluğa örnek gösterilmektedir. Diğer yandan Anonim şirketi kurmak ise çok büyük bir sermaye istemektedir. En azından birçok ortağın olması, asgari olarak 50.000 TL sermayenin bulunması gerekmektedir. Burada olumlu ve olumsuz yanları en iyi şekilde anladığınızı düşünüyoruz.

Bu konu hakkında vergi borcu ödeme ayrıntılara ilgili sayfada sürekli olarak güncellenen yazılarımız sayesinde ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK