Holdinglerin Ödediği Vergi Ücretleri

Holdinglerin Ödediği Vergi Ücretleri

285
0
PAYLAŞ

Yönetimde söz sahibi olmak, riskin dağıtılması ve şirketleri kontrol altına alabilmek adına kurulan Holdingler, bazı farklı özelliklere sahiptir. Bildiğiniz gibi son dönemlerde merak konularından biri olarak ön plana çıkmıştır. Pek çok farklı avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Peki ama holdinglerin ödediği vergi ücretleri hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz? O zaman hemen şimdi yazımızın devamını da okuyabilir ve hakkında istediğiniz kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. Kesinlikle merak ettikleriniz burada bulunuyor olacaktır.

Holdinglerden Alınan Vergiler

Öncelikli olarak bilmelisiniz ki holdingleri belli başlı şirketler ile karıştırmamak gerekir. Tabii geçmişten günümüze kadar kurulan pek çok vasıfsız holding bulunmaktadır ancak ekonomiye yön verdiklerini ve söz sahibi olduklarını söylemek doğru olacaktır. Sermaye tabanını genişletmek ve şirketleri tek elden kontrol altına almak adına kurulurlar. Bunun yanın risk dağılır ve yönetimde söz sahibi olunur. Yönetim kurulu bulunmaktadır. Ayrıca vergi yönünden de çok fazla avantajının bulunduğunu söylemeliyiz. Şirketler ile arasındaki en büyük farkın da bu olduğunu söylemeliyiz. Toplamda 7 farklı holding türü bulunmaktadır. Bunlar yazının devamında yer almaktadır.

  • Saf holding
  • Yatay holding
  • İşletme holdingi
  • Salkım holding
  • Hakim holding
  • Karma holding
  • Dikey holding

Toplamda 7 adet olmak üzere holding türünün olduğunu söyledik. Bu şekilde sınıflandırılırlar. Ödedikleri vergiler de buradan anlaşıldığı gibi farklılık göstermektedir. Burada faydalarından ve zararlarından bahsetmek gerekirse, son derece güçlü firmaların oluşumuna katkı sağlarlar. Sermaye maliyetini düşürür ve vergi açısından çok fazla avantaj sağlar.

Vergi Açısından Holdingler

Kurumlar vergisi mükellefi olarak kabul edildiklerini ve bu neticeye göre ödeme yaptıklarını söylemeliyiz. Holdingler anonim şirket olarak kurulular. Bu neticede ödemeleri gereken en baştaki vergi kurumlar vergisidir. Ayrıca alınan diğer vergi türleri de damga vergisi, KDV, gelir vergisidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Vergi Usul Kanunu, Harçlar Kanunu ve Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili maddelerinin önemle dikkate alınması gerekir. Holdinglerin en başta da söylediğimiz gibi diğer şirketler gibi vergi yönünden çok ağır ödemeleri gerekmemektedir. Zaten kuruluş amaçlarından biri de vergi yükümlülüklerini en aza indirgemektir.

BİR CEVAP BIRAK