Vergi Borcundan Dolayı Haciz Uygulanır Mı?

Vergi Borcundan Dolayı Haciz Uygulanır Mı?

429
0
PAYLAŞ

Çoğu kişi vergi ödemek ile yükümlüdür. Burada vergiler çeşitlilik gösterebilmektedir. Öncelikli olarak gelir vergisi, MTV, ÖTV, KDV gibi daha pek çok farklı vergi türü bulunmaktadır. Herkes bunları ödemek ile yükümlüdür. Peki ama vergi borcu ödenmediği zaman ne olur? Başınıza nelerin geleceğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Yoksa vergi borcunda dolayı haciz uygulanır mı diye mi soruyorsunuz? Eğer bu konuda merak ettikleriniz bulunuyorsa ve ev haczinden korkuyorsanız, kesinlikle yazımızın devamını okumalısınız. Bu konu hakkında çok daha aydınlatıcı ve açıklayıcı bilgileri burada bulacaksınız. Aklınız karışmadan ev haczi konusunda da bilgi edinmiş olacaksınız.

Vergi Borcundan Dolayı Ev Haczi

Vergi borcunuz bulunuyor ve siz bu nedenle ev haczinden mi korkuyorsunuz? Eğer böyle bir durumunuz bulunuyorsa, kesinlikle öncelikli olarak içinde bulunduğunuz durumu bilmelisiniz. Bazı belli kanunlar bulunmaktadır. Vergi borçlarınızı vadesinde ödemediğiniz takdirde vergi dairesi 6183 Sayılı Amme alacaklarının tahsil usulü kanununu yürürlüğe sokacaktır. Peki bunun sonucunda ne olacaktır?

Bu konu hakkında belirlenmiş olan yasalara göre vadesi içerisinde ödenmeyen vergi borçları, cebren tahsil daireleri tarafından tahsil edilecektir. Bu noktada teminat gösterilen – ki gösterilmiş ise – teminat paraya çevrilecek ve vergi borçları karşılanacaktır.

Cebren tahsilde borcunuza yetecek kadar olan mallarınız haczedilecek ve para çevrilerek borcunuz kapanacaktır. Bunun yanında belirlenen ve sağlanmış olan gerekli şartların mevcudiyeti durumunda borçlu kişinin iflası istenecektir. Borcunu vadesinde ödemeyenler için o günü takiben 7 iş günü içerisinde borçların ödenmesi ya da bunun yerine mal bildiriminde bulunulması istenilecektir. Bu ödeme emri tebliği ile olacaktır. Gönderilecek olan ödeme emrinde nelerin bulunduğunu ve neleri kapsadığını merak ediyor musunuz?

Gönderilen ödeme emri kapsamında borcun aslı ile ferilerin mahiyet ve miktarları, ödenebilecek yerler, cebren tahsilin hangi durumlarda gerçekleşeceği, mal bildiriminde bulunması istenen kişinin bunu yerine getirinceye kadar en fazla 3 ay olmak üzere hapis ile tazyik olunacağı ve gerçek dışı bildirimler tespit edildiği zaman hapis cezası alınacağı bildirilmektedir. Bu nedenle vergi borcundan hacze ve hapse neden olunabilir. Tüm bunları bilmek ve vergi borçlarımızı zamanında ödemek gerekir.

BİR CEVAP BIRAK