Rusya’dan Buğday Vergisine Tepki

Rusya’dan Buğday Vergisine Tepki

379
0
PAYLAŞ
Rusya'dan Buğday Vergisine Tepki

Rusya ve Türkiye birçok farklı antlaşma ve alışveriş için birbirleri ile çok sıkı olan iki ülke. Rusya’ya bizim tarafımızdan pek çok ürün gidiyor ve her biri oldukça büyük önem taşıyor. Rusya’nın gıda alanında birçok farklı ihtiyacını karşıladığımızı hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Son günlerde yaşanan gerilim şimdi de buğday ile devam ediyor. Bildiğiniz gibi Rusya’nın bizden almış olduğu ürünlerin başında buğday geliyor. Türkiye daha önce buğday ve birçok ürünün vergisiz ithal edileceği ülkeler listesinden Rusya’yı çıkarmış ve vergi almaya başlamıştı. Şimdi ise Rusya’dan bu karara çok sert tepki geldi. Türkiye’nin vergiyi kaldırmadan herhangi bir yaptırıma gitmeyeceklerini açıklayan Rusya, bu konuda adeta bir uyarı verdi.

Rusya Başkan Yardımcısı’ndan Açıklama

Rusya Başkan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Rusya’dan alınan verginin kaldırılması için açıklamada bulundu. Ayrıca Türkiye’ye uygulanan herhangi bir yaptırımın da iptal edilmeyeceğini dile getirdi. Bu haber Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre büyük yankı uyandırdı. Buğday için getirilen kısıtlamaların kaldırılmadığı sürece Rusya tarafından herhangi bir adım atılamayacağının altı çizildi. Buğdaydan alınan vergiler kaldırılmadığı sürece hiçbir yaptırımı iptal etmeyeceklerini açıkladı. Bununla birlikte istedikleri olursa, yani buğdaya getirilen vergiler kaldırılırsa, birçok konuda anlaşabileceklerini de söyledi. Hatırlayacağınız gibi 15 Mart günü Türkiye, buğday başta olmak üzere vergisiz ithal edilecek olan ürünlerin listesinden Rusya’yı çıkarmıştı.

13 Farkı Ürünün Girişine İzin Yok

Türkiye, birçok farklı ürünü Rusya’ya ithal ediyor ve çok önemli bir alıcı olan Rusya ile ilişkileri iyi tutmak istiyor. Bununla birlikte domatesin de aralarında bulunduğu pek çok ürünün Rusya’ya girişi yapılmıyor. Toplamda 13 farklı ürün şu anda Rusya’ya giriş yapamıyor. Ayrıca aradaki anlaşmazlıkların düzeltilmesi için ciddi şekilde görüşmeler devam ediyor. Yeni alınacak kararlara göre her iki ülke istedikleri noktalarda buluşabilirler. Bununla birlikte Rusya istediğini yaptırma konusunda son derece ısrarcı. Ayrıca tehditkar tavırları da bizi en çok rahatsız eden noktalardan bir tanesi. Bakalım Türkiye hükümetinden böyle bir hamle gelecek mi, ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili gelişmeler çok daha net bir şekilde görülecektir.

BİR CEVAP BIRAK