Bireysel ve Kurumsal Vergi Borçları

Bireysel ve Kurumsal Vergi Borçları

560
0
PAYLAŞ
www.evergiborcuodeme.com

Ülkemiz sınırları içerisinde herhangi bir hizmetten yararlanan, bir hizmet alan, mal alıp satan, geçimini sağlayan ve genel olarak tüm hizmetlerden faydalanan kişiler kesinlikle vergi ödemek zorundadırlar. Bu bazen KDV, bazen MTV ve bazen de kurumlar vergisi olabilmektedir. Gelir vergisi, emlak vergisi gibi bin bir türlü çeşitli vergi bulunur. Bu vergiler genel olarak bireysel kaynaklı vergilerdir. Kişilerin birey olarak ödemesi zorunlu olan birçok farklı vergi türü olduğunu biliyorsunuz. Peki özel sorumluluğumuz olan bu vergiler hakkında ne biliyorsunuz? Bireysel vergi borçları hakkında daha fazla bilgi almak istiyor musunuz? O zaman yazımızın devamı tam da size göre olacaktır.

Bireyse Vergiler Nelerdir ve Ne Zaman Ödenir?

Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşayan her bireyin ödemesi gereken birçok farklı vergi türü bulunmaktadır. Bu vergiler kamu faaliyetlerini daha da iyileştirme çalışmaları için kullanılmaktadır. Bildiğiniz gibi örnek olarak bireysel vergilere birçok farklı örnek verebiliriz. Ayrıca bireysel ve kurumsal vergi borçları hakkında sayfalarca yazı yazabiliriz. İlk olarak bakıldığı zaman akla MTV gibi vergi türleri gelmektedir. Bireysel olarak ödenen bu vergi türü, her yılın Ocak ayı ile Temmuz aylarında ödenir. Ayrıca gelir vergisi de birey olarak ödenmesi icap eden bir vergi türüdür. Kesinlikle kişilerin gelirleri üzerinden alınan bu vergiler ödenmelidir. Bunlara ek olarak KDV, herhangi bir hizmet kullanırken, mal alırken, satarken karşımıza çıkan bir diğer vergi türüdür. Katma Değer Vergisi her zaman fiyata dahil olmak zorundadır. Peki kurumsal vergileri merak ediyor musunuz? Bunun için de yazımızın devam bölümüne bakmanız yeterli olacaktır.

Kurumsal Olarak Ödenen Vergiler

Birçok farklı şirketin ödemek zorunda olduğu farklı vergi türleri bulunur. Bunlara en iyi örnek olarak Kurumlar Vergisi’ni gösterebiliriz. Limited şirketlerinin ödemekte zorunlu olduğu bir vergi türüdür. Kesinlikle ödenmemesi durumunda yasal işlem yapılır. Kurumlar Vergisi, ödemek zorunda olan Limited şirketlerinin karından %20 olarak tahsil edilir. Toplamda 3 kez ödeme yapılması zorunlu olabilir. Toplam olarak 3 kez Kurumlar Vergisi tahsil edilir. Yılın ilk üç ayı birinci ödeme, sonraki üç ayı ikinci ve bir sonraki üç ayı da üçüncü ödemeler alınır. Kesinlikle ödenmesi zorunlu bir vergi türüdür. Ayrıca Limited şirketlerinin bu vergileri ödemeden önce de tahsil ettikleri vergiler bulunur. Herhangi bir kar amaçlı mal satılırken KDV tahsil edilebilir. Bununla birlikte çalışanlarının maaşlarından, sigorta primlerinden kesintiler olabilir. Tüm bunlar birbirlerini sıfıra indirgemektedir. Tabii Katma Değer Vergisi bu şirketleri sadece aracı yapar. Herhangi bir vergi yükü bulunmaz ve yük oluşturmaz. Bu nedenle aracı olarak tahsil ettiklerini söylemeliyiz. Eninde sonunda tahsil edilen KDV, bu şirketlerden de tahsil edilecektir.

Ülkemizde bireysel ve kurumsal olarak ödenen birçok farklı vergi türü bulunmaktadır. Şirketlerin ödemekte zorunlu olduğu vergiler daha az olsa da oran olarak ve alınan para olarak çok daha fazla rakama tekabül edebilir. Bireysel olarak ödenen vergiler ise oran ve fiyat olarak biraz daha alt seviyelere tekabül edebilir. Unutmayın: Vergiler her zaman ödenmesi zorunlu olan ve sorumluluğumuz altında olan ödemelerdir.

Vergi işlemleri esnasında vergiyi kimler tahsil eder konusunda da bir açıklık getirelim ve sizleri bu konudan dolayı da aydınlatalım. Ayrıca Gelir idaresi başkanlığı üzerinden gerekli sorgulamaları da yapmanız mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK