Araba Vergisi 2017

Araba Vergisi 2017

966
0
PAYLAŞ

 

Motorlu taşıtlar vergisi 2017 tutarları belli oldu. Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenen ve arabanın motorun hacmi ve yaşına göre belirlenen motorlu taşıtlar vergisi bu yıl %3,83 arttı. 27 aralık 2016 tarihli Resmi Gazete ilanına göre motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar artacağı belli oldu. Motorlu taşıtlar vergisi yeniden değerleme oranına göre yeniden vergilendirerek yeni vergi miktarı böylelikle belli oldu. Araba vergisi 2017 yılında ne kadar olacak diye bekleyen milyonlarca araç sahibi bu ilan ile motorlu taşıtlarının ne kadar vergi alacağını öğrenmiş oldu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi ya da araba vergisi 2017 tutarları gelir idaresi başkanlığının hazırladığı tebliğe göre Resmi Gazetede yayınlanması ile belli oldu. Buna göre motorunuzun hacmine göre ve arabanızın yaşına göre yeni vergilerin arabalarınıza nasıl yansıyacağını hesaplayabilirsiniz. Bu nedenle yaşı küçük ve motor hacmi büyük bir araç için en yüksek vergi 23 bin 586 lira, motorun hacmi büyük ve aracın yaşı büyük bir araç için en düşük vergi 1827 lira, motor hacmi küçük araç yaşı küçük bir araç için en yüksek vergi oranı 646 lira, motor hacmi küçük ve aracın yaşı büyük bir araç için en düşük vergi oranı 68 lira olacaktır. Sizde motorunuzun silindir hacmi ve araç yaşınıza göre tarifelere bakarak araba vergisi 2017 yılında sizi ne kadar etkileyeceğini ve ne kadar vergi ödeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

Araba Alırken Neye Dikkat Etmeli

Araç alırken ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük tutmak istiyorsanız aracınızın ilk önce motor hacmine dikkat etmelisiniz. Çünkü büyük silindirli motorlar markası ve modeli ne olursa olsun daha çok vergilendirilmektedir. Küçük silindirli motorlar ise bir çok araca göre çok daha az vergilendirmeye tabidir. Bu nedenle bir araç alacağınız zaman aracınızın motoruna göre vergilendirileceğinizi unutmamalısınız. Araçta vergiyi belirleyen diğer faktör ise aracın yaşıdır. Arabalar yaşları büyüdükçe daha az vergilendirmeye tutulurlar. Bu nedenle özelikle sıfır araçlar ve üç yaşına kadar olan araçlar da daha fazla vergiye tabi olur.

Dilerseniz 2017 vergi zamları konusunda detaylı zamları inceleyebilirsiniz. Motorlu taşıt vergisi olarak ise 2017 MTV Fiyatları size yardımcı olabilecek nitelikte bir konudur.

BİR CEVAP BIRAK