SGK Emeklilik Hesaplama

SGK Emeklilik Hesaplama

781
0
PAYLAŞ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emekliliğinize ne kadar kaldı ? Emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ? Detaylar makalede...

İlk sigorta girişi yapıldıktan sonra birçok farklı kriter dahilinde emeklilik adına gün sayısı doldurma ve belirlenen yaşa gelmek mecburiyeti bulunmaktadır. Şu an itibari ile Türkiye’de emekli olma yaşı 65 olarak belirlenmiş durumda. Fakat bu sigorta girişinin hangi tarihlerde yapıldığına göre de değişmektedir.

Bunun için de ister sosyal güvelik kurumu sitesi içerisinde istenirse de internet sitesi içerisinde sunulan emeklilik zamanı öğrenme programına gerekli bir takım kişisel bilgiler girildikten sonra da öğrenilebilir. Bilindiği üzere birbirinden farklı üç değişik emeklilik statüsü bulunmaktadır. Bunlar yeni isimleri ile 4a, 4b 4c statüleridir ve her birinin emeklilik hesaplama durumları bir takım farklılıklar yaratmaktadır. Bu yüzden her biri adına tek tek bakılarak bilgilendirilebilir.

4A İçin Emeklilik Hesaplama

Bunun için ister SGK kendi sitesi içerisinde istenirse de bir internet sitesi içerisinde açılan program ile hesaplanabilir. Bu noktada öncelik olarak açılan sayfada cinsiyet girildikten sonra doğum tarihi gün, ay ve yıl olarak girilmelidir. Daha sonra da mülkiyet var mı sorusu ve erken yaşlanma var mı gibi sorular bulunmaktadır ve bu sorulara da evet ya da hayır gibi cevapları verilmelidir. Bundan sonra ise mevcut bilgiler kısmı bulunmaktadır.

Bu noktada 4A adına doldurulması gerekilen noktalar sırası ile ilk olarak SSK prim ödeme gün sayısı tam olarak girilmeli ve ardından 3600 günün doldurulduğu tarih de girildikten sonra gönder butonuna basmak yeterli olacaktır. 4A emeklilik hesaplama adına bu noktada başka her hangi bir kısmı doldurmaya gerek bulunmamaktadır. Bunun ardından ise kişinin karşısına tüm bilgiler detaylı bir şekilde karşısına gelecektir. Yani kişini hangi tarihte olacağını görebilecektir. Bununla birlikte de ne zaman emekli olunacağının hesabı kolayca yapılabilir.

4B İçin Emeklilik Hesaplama

Bunun için de ilk olarak aynı şekilde cinsiyet, doğum tarihi ve hizmete başlanılan gün ortak olarak istenmektedir. Daha sonra da alt kısımda yer alan doldurulması gereken mevcut bilgiler içinden 4B adına gerekli olan bilgiler giriş yapıldıktan sonra da aynı şekilde gönder butonuna basılması yeterlidir. Bundan sonra da ssk emeklilik hesaplama işlemi adına 4B için tüm bilgiler ekran önüne serilecektir.

4C İçin Emeklilik Hesaplama

4C adına ise bir takım işlem farklılığı bulunmaktadır. 4C emeklilik adına hesaplama programı açıldıktan sonra burada ortak olan aynı şekilde doğrum tarihi ve cinsiyet girilmelidir. Daha sonra da yapılan her hizmet için giriş ve bitiş tarihleri girilmelidir. Bunun ardından ise 4C’ye devredilen ilk başlama ve bitiş tarihi, 4B’ye devredilen ikinci başlama ve bitişi tarihi de girilmelidir. Son olarak ise 4A’ya devredilen başlama ve bitiş tarihleri girilmelidir. Tüm bu işlemler açılan pencerede de zaten yönlendirilmektedir ve ekran önüne gelen kutucuklara giriş yapılarak işleme devam edilebilir.

Bu bilgiler doğru bir şekilde girilip gönderildikten sonra da emeklilik yaşı hesaplaması adına tüm bilgiler ekrana detaylı bir şekilde gelecektir. Bundan sonra ise tek yapılması gereken ne zaman emekli olunacağının, emeklilik zamanını hesaplanmasıdır. Özellikle de bu internet hizmeti sayesinde her herkes emeklilik yaşını ya da gün sayısını ve benzeri tüm bilgileri kolay bir şekilde öğrenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK