Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

812
0
PAYLAŞ
Sizide anlıyoruz. Uzunca hatta yıllarca çalışıp verdiğiniz emeklerin karşılığını artık almak istiyorsunuz. Emekli olup hayalini kurduğunuz o hayatı yaşamak istiyorsunuz. Peki emeklilik başvurusu nasıl yapılmalı ? Size bunu anlatıyoruz.

Emeklilik yaşı gelen birçok kişi bu işlemi nasıl sonlandıracağını merak eder. Bu noktada emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorusu adına asılına bakılırsa artık son derece kolay bir yöntemden bahsedilebilir. O da internet yolu ile yapılan başvuru türleridir. Bundan sonra artık emeklilik maaşlarının daha hızlı bir şekilde çok kolay bir yöntem ile bağlanması adına bu sistem geliştirildi.

Birçok emekli adayı Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmete açtığı internetten emeklilik işlemlerini bitirme hizmeti sayesinde artık emeklilik işlemleri çok kısa bir süre içerisinde bitmiş olacak. Bu kaliteli sistemden herkes yararlanacağı gibi bu noktada özellikle de kurumlara gitmek zorunda kalan ama oraya kadar gitmekte büyük bir zorluk çeken kişiler adına veya bunun yerine başka birine vekâlet vererek yapmak durumunda kalan herkes düşünülerek bu kaliteli sistem geliştirilmiştir.

Emeklilik Başvurusu Yapma

Bu tür son derece kolay bir işlem ile SSK ya da Bağkurlu herkesin tek yapması gereken E-Devlet hizmetini kullanmaktır. Eğer bu sistemi kullanmayan varsa o zaman ilk olarak şifre almak gerekmektedir. Bunun için de her hangi bir PTT şubesine gidilerek 2 TL gibi küçük bir ücret karşılığında kişisel olarak şifre almaktır. Bundan sonra ise internet aracılığı ile hemen E-Devlet sistemine giriş yaparak PTT’den alınmış olan şifre girilmek koşulu ile daha sonra da T.C. kimlik numarası girilerek sisteme giriş yapıldıktan sonra da site içerisindeki yönlendirmeler takip edilerek emeklilik başvuru kısmına giriş yapılmalı. Ve son derece kolay bir şekilde emeklilik işlemleri kısa bir süre içerisinde de sonlandırılmalıdır.

Bu noktada sırası ile yapılacak işlemler hakkında kısa bir bilgi vermekte gerekirse bu noktaya kadar gelinip sisteme giriş yapıldıktan sonra kişinin önüne tahsis talep formu gelecektir. Bu form emekli adayı tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra da formun internet üzerinden onaylanmasının ardından işlem tamamlanmış olacaktır. Bir diğer taraftan bu formu görebilmek için ise tek yapılası gereken ‘emeklilik başvurusu’ kısmına giriş yapmak ve daha sonra da bu tahsis talep formunu açmaktır. İşlemler bu kadar basittir.

Emekli Olacak Kişiler

Bu noktada emekli olmak adına birçok kişi beklemektedir. En çok merak edilen durumlardan biri de bu tür internet yolu ile kolay bir şekilde yapılan hizmetler ışığında hangi emekli türleri bu hizmetten faydalanabilir. Bu noktada aslına bakılırsa hemen her türlü emekli adayı bu işlemden faydalanabilir. Bunlar arasında sürekli iş göremez geliri almak için başvuru yapacak ya da normal bir şekilde emekli olmayı bekleyen kişi ya da kişiler bulunmaktadır.

Aynı zamanda yaşlılık ya da ölüm geliri almak isteyen, ölüm toptan ödeme ya da malullük, evlenme ve cenaze ödeneği almak adına ve son olarak da ölüm toptan ödemesi için devlet kurumlarına gelmek için uğraşan herkes faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra ayrıca fiziksel olarak gelmekte zorlanan herkes adına bu son derece kolay bir şekilde yapılan internetten emeklilik tamamlama hizmeti sayesinde tüm işlemler çok kısa bir süre içerisinde yapılabilir ve emekli olunabilir. Artık öyle saatlerce devlet kurumlarında beklemeye gerek olmadan tüm emekli adayları internet yolu ile kendi işlemini yapabilir.

PAYLAŞ
Önceki makaleSGK Emeklilik Hesaplama
Sonraki makale2017 Vergi Afları

BİR CEVAP BIRAK