Bağkur Emeklilik Hesaplama

Bağkur Emeklilik Hesaplama

801
0
PAYLAŞ
Bağkur Emeklilik Sürenizi Hesaplamak için ilgili yazıyı takip edin...

Emeklilik genel olarak bir insan hayatı boyunca çalışarak bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kuruluşundan günlerinin hesaplanması sonucu belirlenen gün sayısının dolması ile birlikte ve ayrıca yine aynı şekilde belirlenen yaş kriterini geçtiği zaman eğer isterse işi bırakarak bağlanan maaşı bir hak olarak geri kalan yaşamı boyunca almasıdır. Bu ister bir özel sektörde çalışan kişi veya da bir işçi olabilir ya da devlete bağlı olarak çalışan memur olabilir. Bu durum herkes için aynıdır ve erkek ya da kadın adına belirlenmiş gün veya yaş dolduğu zaman hak edilen bu emeklilik aylık maaş alınabilir.

Emeklilik Hesaplama Programı

Fakat bu noktada bağkur emeklilik hesaplama işlemi de emeklilik yaşı yaklaşan ya da geriye ne kadar günü kaldığını merak eden herkes bir şekilde bunu hesaplamaktadır. Bunun için de internet üzerinden hesap programı sayesinde insanlar bu hesaplamayı kolayca yapmaktadır. Bu hizmet adına açılan programda öncelikle kişi kendisi adına uygun olan statüyü seçerek program üzerinde istenen her türlü kişisel bilgi girildikten sonra da onay tuşuna basıldıktan sonra her türlü bilgi detaylı bir şekilde kişinin önüne gelmektedir. Bu sayede artık herkes ister SSK ister Bağkur isterse de emekli sandığı adına kolay bir şekilde emeklilik gün sayısını hesaplayabilmektedir. Elbette birçok insan arktı bu durum yeni adları ile 4a, 4b ya da 4c olarak bilmektedir ve artık herkse basit bir işlem sayesinde kişisel olarak gün sayısını öğrenebilir.

Emeklilik Yaşı

Genel olarak emeklilik yaşı herkesin bildiği gibi birçok farklı kritere göre değişmektedir. Bunlar arasında en önemlisi hiç şüphesiz kadın ve erkeğe göre değişmesidir. Bilindiği üzere kadınların gün sayısı erkeklerin gün sayısına göre daha azken, yine aynı şekilde emekli olma yaşı da kadınlarda daha erken olmaktadır. Bunun yanı sıra ayrıca emeklilik yaşı birçok farklı statü ve şartlara göre değişim göstermektedir. Buna göre zaman ilerledikçe ve özellikle de 1999’dan sonra hem kadında hem de erkekte yükselen yaş ve prim gün sayısı ile emekli olmak daha zorlaştı. Bununla birlikte şu an için emekli olma yaşı 65 olarak belirlenmiş durumda. Diğer bir yandan elbette bu durum ilk sigortaya geçiş tarihi açısından son derece önemlidir. Bunun için de emeklilik durumu hesaplama programı ile girilecek olan tarihler sayesinde herkes ne zaman emekli olabileceğini de öğrenebilmektedir.

Prim Ödeme ve Gün Sayısı

Bununla birlikte aynı zamanda bu durum çalışılan sektöre ya da yatan prim tutarına göre de bir takım değişiklikler oluşturmaktadır. Bu noktada primi daha fazla yatan kişiler emekli olduğu zaman statüsüne göre daha yüksek bir emekli maaşı almaktadır. Bunun yanı sıra sigortasını dışarıdan ödeyen kişiler de bulunmaktadır ve ayrıca dileyen herkes dışarıdan kendisi de ister aylık olarak isterse de toplu olarak ödeyerek emekli olabilmektedir. Şu da unutulmamalı ki genel olarak bir yıl her ne kadar 365 gün olsa da SGK emeklilik işlemleri açısından her ay 30 gün olarak belirlendiğinden dolayı bir yıl 360 gün noktasından bir hesaplama yapılmaktadır. Emeklilik programları ile tüm bu bilgiler ışığında emeklilik hesaplaması kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK