Sermaye Vergisi Nedir ?

Sermaye Vergisi Nedir ?

839
0
PAYLAŞ
Sermaye Vergisi nedir ? Kimleri kapsar ? Hangi konumdaki kişiler sermaye vergisi öder ? Tüm cevaplar ilgili yazıda yer almaktadır.

Aslına bakılırsa artık çok fazla bir geçerliliği olamayan, daha doğrusu artık çok fazla alınmayan bir servet vergisi türü olarak bilinmektedir. Bu vergi türü daha çok her hangi bir iş adına kullanılan miktar içinden alınan bir vergi türü olarak da bilinmektedir. Belli bir sermaye vardır ve bu sermaye içinden kullanılacak olan maddi durumun devlete olan vergi türüdür. Bu tür bir vergi türünü kişinin tüm servetinden farklı kılan durum ise her hangi bir iş adına tüm bu servet kâğıt üzerinde kullanılmadığı için yine kâğıt üzerinde kullanılan kısım daha çok sermaye vergisi olarak geçmektedir.

Sermaye Vergisi Ödeme Şekli ve Zamanı

Birçok farklı vergi türüne göre sermaye vergisi daha farklı bir zaman süreci içerisinde alınmaktadır. Örneğin bir kişinin tüm serveti ya da elinde bulunan bir takım gayrimenkul servetleri için alınan vergi her yıl devlete ödenmektedir. Fakat sermaye vergisi nedir? Sorusunun asıl cevabı bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise sermaye vergisi daha çok en fazla bir kere alınır ki bunun da bir takım istisnai durumları söz konusudur. Bu nedenden dolayı da diğer birçok vergi türlerine göre alınan vergi oranları yüksektir. Aynı zamanda bu tür vergiler vergi dairelerine kişisel olarak gidilerek ödenmektedir.

Sermaye Vergisi Alınma Noktaları

Ancak eski dönemlerde genel olarak her türlü iktisadi durumda alınan bu vergi türü, artık pek fazla kullanılmamakta ve alınmamaktadır. Belki ayda yılda bir kere o da oldukça zorlayıcı şartlarda alınma ihtimali ortaya çıkmaktadır. Belki artık bundan sonra bir takım ülke içi ve ülke dışı savaş sebepleri ya da yine ülke içinde bir takım siyasi sorunlardan ötürü alınma ihtimali olan vergi türleri arasında geçmektedir. Tüm bunların haricinden her hangi bir şekilde artık bu tür bir vergi türü pek fazla alınmamakta ve kullanılmamaktadır.

Sermaye Kazanç Vergisi

Aslına bakılırsa bunun bir vergi türü olarak kabul edilmesinin ana sebeplerinin biri ilerisi adına bir kazanç getirisi olarak ön görülmesinden kaynaklanmaktadır. Yani kurulacak olan her hangi bir işletme ya da daha farklı birçok şey adına ileride bir gelir getireceği düşünülen tüm bu durumlar için vergi alınmaktadır. Bu nedenden dolayı da bu tür bir vergi her hangi bir servet ya da gayrimenkul gibi değil, bir nevi gelir vergisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Artık Pek Kullanılmayan Bir Vergi Türü

Bazı ülkelerde bu tür bir vergi sistemi artık tamamen kalkmış durumdadır. Ancak Türkiye gibi bazı ülkelerde de hala oldukça istisnai durumlarda da olsa yine de belli şartlar altında alınmaktadır. Bu durum bazı ülkelerde ise gün geçtikçe daha fazla alınmaya başlanmış durumdadır. Yine de her lüke uzun bir süre ile alındığı için faiz oranları diğer vergi türlerine göre fazla olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK